Odhalené / Revealed: Pradiareň 1900

Po minuloročnom zorganizovaní medzinárodnej architektonickej súťaže na prestavbu územia niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne, spustení prestavby jednej z častí komplexu (Pari) a asanácii nehodnotných častí areálu sa developer YIT Slovakia dostáva bližšie k realizácii prvých častí projektu - už v blízkej dobe sa môže naštartovať premena najvzácnejšej budovy areálu, pradiarne z roku 1900, na kancelársky objekt.

Časť projektu nazvaná jednoducho Pradiareň 1900 poskytne 9500 štvorcových metrov administratívnych priestorov, 2800 metrov štvorcových pre retail a 224 parkovacích miest v garáži. Dizajn interiérov sa bude niesť v industriálnom charaktere, medzi benefitmi administratívnej budovy developer menuje okrem iného prístup do multifunkčnej haly napojenej na budovu, teda do tzv. Silocentrály, ktorá síce nie je pamiatkovo chránená, no zostane zachovaná a podobne ako Pradiareň, bude sa rekonštruovať. Samotnú rekonštrukciu majú na starosti architekti z kancelárie Bouda Masár Architekti, ktorí sú známi ako experti na pamiatkovú obnovu (stoja napríklad za rekonštrukciou Bratislavského hradu), aj keď zónu ako takú navrhuje víťaz architektonickej súťaže, štúdio Compass. Developer zatiaľ neuvádza presné dátumy realizácie odhaduje začiatok rekonštrukcie na január 2018, aktuálne je v procese získavania stavebného povolenia.

Každopádne, už čoskoro budú mať pôvodná Pradiareň aj Silocentrála nový vzhľad a zaradia sa k pomerne tenkej skupine zachovaných bratislavských industriálnych stavieb. Ich obnovou sa zároveň začne navracať život do lokality, ktorá má potenciál prepojiť staršie rezidenčné štvrte s novým centrom Bratislavy. Predpokladom pre to je však výstavba rezidenčných častí novej Cvernovky, práve tá však môže naraziť na problém v podobe územného plánu, ktorý nelogicky nedovoľuje takú mieru zástavby. Koncepčne zastaraný územný plán obmedzuje viacero kvalitných developmentov v meste (napríklad Nové Lido), jeho aktualizácia v podobe Zmien a doplnkov 06, ktorá by obsahovala požiadavku na zmenu v prípade areálu Cvernovky, je tak nevyhnutná, ak sa má územie spolu s ďalšími naozaj stať integrálnou súčasťou metropoly.

Exteriér / Exterior:
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia

Interiér / Interior:
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia
Zdroj / Source: YIT Slovakia

Mapa / Map:

____________________________
After organizing an international architectural competition for the rehabilitation of the area of the former Bratislava thread factory (so-called Cvernovka) last year, won by the studio Compass, start of the reconstruction of the minor part of the zone (Pari) and demolition of few structures without value, developer YIT Slovakia is getting closer to the start of another part of the transformation - reconstruction of the listed spinning mill (Pradiareň) from 1900. When finished, it will become an office building with 9.500 sqm of office space and 2.800 sqm of retail. Spinning mill will be connected to the former machine room which will serve as a cultural mixed-use space. They will both retain their industrial look as seen from the renders with designs by Bouda & Masár Architekti, experts on historical reconstructions (e.g. Bratislava castle). Developer did not specify dates of the reconstruction plans to start the reconstruction in January 2018, so both buildings will probably soon get a new fresh look and contribute to the revitalization of the area which might become a connection between the new downtown and older residential areas. To achieve this goal, changes to the city masterplan must be adopted as the unlogical rules of the current masterplan prevent such good developments (another example is New Lido) to be built. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára