Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje / National Football Stadium construction advancing

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Čo sa týka športovej časti, zreteľne už rastú tribúny, predovšetkým západná a východná, kde sú vybudované spodné úrovne najbližšie k budúcej hracej ploche, kde je zatiaľ depónia materiálu, postupne sa buduje aj severná. Okrem športovej časti sa aktívne pracuje aj na ostatných častiach komplexu, predovšetkým na bytovom dome s výškovou časťou viditeľnou od Bajkalskej ulice, postupne vzniká nákupná pasáž a ďalšia výšková budova administratívy v juhozápadnom rohu štadióna už má vybudované základy. Developujúca spoločnosť NFŠ, a.s., pracuje vo vysokom tempe, aby stihla projekt dokončiť do konca roku 2018. 

Po dokončení tak bude okrem štadióna s kapacitou 22 500 divákov areál obsahovať nákupné centrum, rezidenčnú časť s 334 bytmi a 20-podlažnú administratívnu vežu, nazvanú Tower 5, s 19 600 metrami štvorcovými prenajímateľnej plochy. Pozemok po niekdajšom stánku futbalového Slovana sa premení na obrovskú komerčnú zónu, z ktorej jeho majiteľ vyťaží maximum možného a zatlačí slávnu futbalovú históriu, spojenú s týmto priestorom, úplne do úzadia. Celkovému vyzneniu nepomôže ani mizerná architektonická úroveň, za ktorou stojí štúdio Expoline architekta Karola Kállaya ml. Podstatnú časť financií potrebných pre výstavbu zabezpečuje štát, ktorý poskytol dotáciu 27 milión eur.

Národný futbalový štadión sa veľmi pravdepodobne po dokončení stane národnou futbalovou hanbou, financovanou čiastočne z verejných zdrojov. Pôjde o memento, ktoré by nás malo upozorniť na to, aby sa veľké štátne zákazky realizovali s povinnou architektonickou súťažou, nielen so súťažou na zhotoviteľa.

(Fotografie z 29.7.2017 / Photos from 7/29/17):
Zdroj / Source: NFŠ, a.s.

Mapa / Map:

_________________________
On a construction site with the largest amount of cranes in Bratislava at the moment, new National Football Stadium is growing quickly. The complex will include not only the stadium of 22.500 spactators but the shopping center, residential block consisting of 334 homes and an office tower called Tower 5 with 19.600 sqm of GLA and 20 floors as well. The developer, NFŠ, Inc. will utilize the plot at maximum what will lead, together with a very low quality of architecture, to the negative impact on life of the neighborhood, city and image of the country. Moreover, stadium is financed also from national budget what is a clear sign that it should be mandatory to organize an architectural competitions on public projects of such scale to prevent such shame. National Football Stadium together with the other commercial sections of the whole development will be finished by the end of 2018. 

(ag, lď)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. Bratislava je plná takých mement, ktoré na nič nemajú vplyv a nikoho nezaujímajú. Podobné reči sa naposledy púšťali pri stavbe Starého mosta

    OdpovedaťOdstrániť