Construction update: Bezručova Residence, 20.7.2017

Nadštandardný projekt Bezručova Residence od spoločnosti Bezručova Invest sa dostal do tej fázy obnovy, keď podzemné parkovacie podlažia, kvôli ktorým musel byť asanovaný centrálny trakt budovy, už začínajú rásť. Stavba sa tak čoskoro dostane na úroveň terénu a súčasná rana sa začne zaceľovať.

Bezručova Residence aktuálne patrí z hľadiska bývania k najluxusnejším (a najdrahším) projektom v meste. Vďaka priaznivej polohe blízko úplného centra mesta, dostupnosti služieb a vysokému štandardu predstavuje takmer to najlepšie, čo možno v tomto segmente v Bratislave nájsť. Bývanie v zrekonštruovanej funkcionalistickej poisťovni a zdravotníckom zariadení z 30-tych rokov 20. storočia s pamiatkovou hodnotou developer predstavuje ako vec prestíže. 

Zo 111 bytov sa zatiaľ podarilo predať vyše polovicu, časť je rezervovaná, ako dostupné uvádza projektová webstránka 48 bytov. 78 bytov sa nachádza v časti Bezručova 3, zvyšné vo vyššej časti, Bezručova 5. V komplexe okrem toho vznikne občianska vybavenosť vo forme gastra, v zmysle územnoplánovacích požiadavok aj zdravotnícka funkcia, zrejme v podobe jednodňovej chirurgie či zubára a lekárne. V Bezručovej 5 je zároveň naplánovaná administratíva na prvých štyroch podlažiach. Bezručova Residence tak skombinuje viacero funkcií, čo zaručí celkové oživenie okolia. Dokončenie projektu sa očakáva ku koncu roka 2018.

Napriek týmto pozitívam, medzi ktoré patrí aj rekonštrukcia objektov (resp. toho, čo sa z nich zachovalo v pôvodnom stave), projekt je naďalej vnímaný kontroverzne. Asanácia časti budovy, napriek povoleniu pamiatkarmi, vyvoláva vášne. Na druhej strane, považujeme za potrebné zdôrazniť, že problém sa v tomto prípade veľmi netýka developera a jeho postoja ku kultúrnemu dedičstvu, ako skôr diktátu noriem a mentálneho nastavenia miestneho zákazníka. Kombinácia legislatívy, ktorá developerov núti k budovaniu rozsiahlych parkovacích kapacít aj v centre mesta, kde je potreba prevádzkovania automobilu nižšia (na Bezručovej bude 199 miest na 111 bytov, pár prevádzok a obmedzené množstvo kancelárii), a postoja ľudí, ktorí si bez parkovania priamo v garáži domu nevedia predstaviť svoje bývanie, má za následok zásahy, ktoré vedú k devastácii kvalít mesta. Bezručova Residence by tak mohla byť mementom, ktoré nás varuje pred toxickosťou nášho súčasného postoja k individuálnej automobilovej doprave.

Prečítajte si, čo si o búraní časti objektu a o projekte ako takom myslí jeho developer. 
Zdroj / Source: Bezručova Invest

Mapa / Map:

_________________________
Construction of high-end Bezručova Residence development by Bezručova Invest has reached the stage when underground floors start rising so the hole left by the demolition of the central part of the original building will be filled. At the moment, Bezručova Residence is one of the most prestigious and luxurious residential projects in Bratislava due to its location, near-by amenities and standard (and price). Out of 111 homes, more than half is sold, 48 are still available. The complex will also contain some retail, healthcare facilities (as requested by the local masterplan and regarding the previous use of the building which used to be a hospital) and offices. Reconstruction should be finished in the end of 2018. Yet, the project is seen as controversial because of abovementioned demolition as the building is a precious example of modernist architecture and a listed monument. Demolition was caused by the need to build parking, forced by legislature as well as wishes of customers. It is clear that attitude towards the parking and individual car-use should be re-assessed in order to keep the qualities of the city. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára