Dokončené / Finished: Perla Ružinova

Len pred niekoľkými dňami bola skolaudovaná druhá etapa rezidenčného komplexu, ktorý vznikol v populárnej mestskej časti a ašpiroval na pozíciu "perly" tejto štvrte - Perla Ružinova je dokončená. Podarilo sa jej naplniť ambiciózny cieľ, nesúci sa v jej mene? 

Druhá fáza projektu od developera Perla Ružinova, s.r.o., s izraelským pozadím a prepojením na stavebnú spoločnosť Mota-Engil, pozostáva z trojice veží, zoskupených okolo spoločného nádvoria. Na Gagarinovu ulicu sú naviazané veže Rubín a Zafír, ktoré majú zhodne po 16 podlaží, prepojené sú dvojpodlažnou podnožou, kde sa nachádza retail a kancelárie na prenájom. Na Mierovú ulicu je orientovaná veža Smaragd, ktorá má 12 podlaží, základňa je jednoposchodová a aj tu sa nachádzajú priestory pre občiansku vybavenosť. Vo vyšších budovách sa nachádza po 84 bytoch, v nižšej ich je 80, čo je dané iným pôdorysným riešením veže a rozdielnymi dispozíciami. Zákazníkov očividne neodradila pomerne rušná premávka na Gagarinovej ulici, developerovi sa totiž podarilo úspešne predať všetky byty, prenajatá je už aj podstatná časť parteru, ktorý má v sumáre 2-tisíc metrov štvorcových. Parkovanie je riešené kompletne v podzemí. Projekt mal finišovať už vo februári, po prieťahoch je však skolaudovaný až teraz.

Hodnotenie Perly Ružinova je pomerne náročné, keďže architektonická úroveň, ktorou sa projekt navonok prezentuje, je veľmi nízka a domy v podstate pôsobia len ako kvalitnejšie zateplené paneláky (pričom druhá etapa je na tom ešte horšie ako prvá). Na debatu je aj samotná koncepcia projektu, založená na vežiach vyrastajúcich z podnože, na mieste, kde by bol azda vhodnejší klasický mestský blok (čo však nie je len vec developera, ale aj platných stavebných noriem) s jednotnou výškou zástavby. Z hľadiska verejných priestranstiev, od Mierovej je Perla Ružinova vyriešená lepšie, od Gagarinovej však priamo za chodníkom vznikol dlhý vjazd do podzemnej garáže, čo je však dané aj umiestnením zastávky verejnej dopravy tesne pred ním. Po estetickej stránke je tak príjemný pohľad najmä na (zatiaľ) pekne upravený dvor. 

Na druhej strane, v parteri vzniklo viacero obchodov a služieb, ktoré do veľkej miery pokrývajú potreby nielen obyvateľov projektu, ale aj blízkeho okolia - sú tu potraviny, ku ktorým pribudnú čoskoro ďalšie, drogéria, pobočky bánk, kaderníctvo, niekoľko kaviarní či pubov, nedávno sa otvorilo populárne fitness centrum. Pre miestnu komunitu sa tak znížila potreba vykonávania dlhších ciest za potrebnými službami, čo vedie k redukcii nárokov na dopravu. Pozitívne možno hodnotiť aj ďaleko efektívnejšie využitie územia oproti predošlému stavu, keď tu bol nevzhľadný obchodný dom. Výhrady sú tak hlavne estetického charakteru. Perla Ružinova preto nemôže potvrdiť svoj názov, ktorý je jednoznačne nadnesený, rovnako ako proklamovaná prestížnosť, stále je však užitočným a dobrým doplnkom do svojho susedstva, čo je kľúčovou hodnotou. Zdroj / Source: Perla Ružinova, s.r.o.

Mapa / Map:

________________________
Just few days ago, the second stage of Perla Ružinova (Pearl of Ružinov) development in the borough of Ružinov was finished. Is it really a pearl? Developed by Perla Ružinova, Ltd. with connections to Israeli investors and construction company Mota-Engil, second stage consists of three towers, two northern towers named Rubín (Ruby) and Zafír (Sapphire) with 16 floors and 84 homes each, and one southern tower called Smaragd (Emerald) with 12 floors and 80 homes. Developer was able to sell all the homes, most of the retail base with 2.000 sqm of leasable space is leased as well. Parking is located underground, the towers with the retail section together create a block with the green courtyard. From the architectural point of view, Perla Ružinova reminds only of a slightly better panel housing estate and the second stage looks even worse than the first one. On the other hand, development contains several services and shops which serve not only to the residents of the complex, but the local community as well. That reduces the need to use the transportation and the living there is thus becoming more convenient. Also, the current state of the area is much more rational, effective and also pleasant than the previous state with an ugly shopping center. To sum it up, Perla Ružinova cannot prove its name, however, it is an useful addition to the neighborhood what is its key value. 

(ag, foto: Fowner)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára