Stanica Nivy začína s výstavbou / Construction of Stanica Nivy starts

Developer HB Reavis po rokoch príprav konečne spúšťa výstavbu projektu Stanica Nivy. Rozsiahly komplex bude pozostávať z novej podzemnej autobusovej stanice, nákupného centra, tržnice a administratívnej veže s výškou 125 metrov. Ako prvá sa začne realizovať práve táto veža, ktorá bude istú dobu zároveň najvyššou budovou na Slovensku. 

30-podlažná veža s názvom Nivy Tower vytvorí dominantu východnej časti nového downtownu a vďaka umiestneniu reštaurácie na vrchole budovy umožní aj verejnosti výhľad na celú metropolu. Veža poskytne 31 000 metrov štvorcových prenajímateľnej plochy, bude sa snažiť o certifikáciu na úrovni LEED Gold. Silnými stránkami budovy majú byť najrýchlejšie výťahy na Slovensku, veľkolepá vstupná lobby, pro-cyklistické riešenia a developer zdôrazňuje aj kvalitné napojenie na verejnú dopravu. Za architektúrou veže, tak ako aj za zvyškom Stanice Nivy, stojí britské štúdio Benoy, v kooperácii so slovenským štúdiom Siebert+Talaš. Dokončenie sa očakáva v rokoch 2019-2020.

V lete sa okrem veže rozbehne aj výstavba časti so stanicou a nákupným centrom, ktorá bude mať dve podzemné podlažia a tri nadzemné. Strecha bude využitá ako relaxačný park so športovou infraštruktúrou a orientovaná na rodiny, za dizajnom stoja britskí experti z kancelárie BDP. Aj pri Stanici Nivy developer zdôrazňuje kvalitné dopravné napojenie, okrem 2150 parkovacích miest v garážach to má byť aj rozsiahly systém verejnej dopravy, vrátane idey HB Reavisu vybudovať lanovku medzi Stanicou Nivy a Petržalkou. „Veľmi sa tešíme, že po rokoch príprav sa môžeme pustiť do samotnej výstaby projektu Stanica Nivy. Multifuknčný koncept z neho robí vlajkovú loď našich projektov, ktorá prinesie Bratislave novú autobusovú stanicu, kvalitné nákupné centrum s tržnicou aj high tech kancelársku budovu. To všetko v srdci novovznikajúcej biznis štvrte, ktorá má v prípade schválenia nášho zámeru šancu aj na dopravné prepojenie s druhým brehom Dunaja formou nadzemky,“ uviedol Jakub Gossányi, Head of Development, HB Reavis Slovakia. Či sa táto dráha bude naozaj budovať, zatiaľ nie je s ohľadom na mlčanie zo strany mesta známe, keďže od stanoviska Magistrátu závisí aj udelenie štatútu významnej investície. Čo sa týka funkcie stanice, táto by sa dočasne mala presunúť k Centru Bottova, kde developer dokončil transformáciu časti niekdajšieho nákupného centra na staničnú halu a púšťa sa do ďalšej etapy - výstavby nástupísk - ktorá by mala byť hotová v priebehu leta. Celý projekt Stanice Nivy by mal byť dokončený v roku 2020. 

Konečne sa tak spúšťa výstavba dlhoočakávaného projektu, ktorý zásadne ovplyvní fungovanie podstatnej časti mesta. Realizáciou mohutného nákupného centra dôjde jednak k oveľa silnejšiemu zaťaženiu nového centra, ako aj k oslabeniu komerčného sektoru v mestskom parteri. Platí však, že súkromný investor realizuje daný projekt predovšetkým kvôli zisku a preto je daný prístup pochopiteľný. Nepochopiteľné je mlčanie mesta, ktoré malo vhodnými prostriedkami vytvoriť podmienky pre udržateľnejšie riešenie v území, ktoré by okrem menšej koncentrácie nákupných plôch prinieslo aj komplexnejšie riešenie dopravy, v najlepšom prípade električkou. Keďže však k ničomu takému nedošlo, treba oceniť, že developer aspoň berie vážne potenciál a význam projektu a v rámci možností tak vzniká niečo, čo minimálne zlepší imidž Bratislavy ako modernej metropoly, prinesie niekoľko nových atrakcií a bodov záujmu a zlepší niektoré čiastkové charakteristiky územia.

Nivy Tower: 
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis

Strešná reštaurácia / Rooftop restaurant:
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis

Stanica Nivy:
Zdroj / Source: HB Reavis
Zdroj / Source: HB Reavis

Mapa / Map:

_______________________
Developer HB Reavis announced that the construction of Stanica Nivy development is about to start. Works will first begin on the office part of the project, Nivy Tower which will (for some time) become the tallest tower in Slovakia with 30 floors and 125 meters. It will offer more than 31.000 sqm of GLA, it will aspire on LEED Gold certificate and it should bring various amenities, such as majestic lobby, pro-cyclist solutions and a rooftop restaurant on the top of the tower. Designed by Benoy and Siebert+Talaš, the tower should be completed around 2019/2020. Construction of the other parts of the development which include the new coach station, shopping center and foodmarket should start in Summer. The shopping center will have two undergound floors with parking (capacity 2.150 spots) and the coach station and three floors of shopping area. The roof will be covered by green park with sporting and family-oriented facilities, designed by BDP from the UK. Developer is talking also about excellent traffic connections to the new complex what should include its idea of elevated traffic line (probably cable-car) connecting Stanica Nivy to the borough of Petržalka. The fate of this idea is not yet known. However, Stanica Nivy will radically change image of this part of Bratislava and, altough dangerous for the vitality of the street level commerce, it will at least bring some attractions and improvements for the local area. Construction of the whole development should be finished in 2020.

(ag, ts)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára