Slovnaft dokončil svoju vlajkovú čerpaciu stanicu / Slovnaft has finished works on its flagship gas station

Spoločnosť Slovnaft, ktorá okrem iného prevádzkuje sieť čerpacích staníc, práve dokončuje svoju novú čerpaciu stanicu na Prístavnej ulici, ktorú poňala ako svoje najmodernejšie a dizajnovo najvydarenejšie zariadenie. V tejto chvíli je stanica tesne pred otvorením. 

Pre Slovnaft je lokalita, kde sa stanica nachádza, spojená s historickou tradíciou - v tesnej blízkosti stojí budova Apollo klubu, kde kedysi sídlilo riaditeľstvo rafinérie Apollo, ktorá je predchodkyňou Slovnaftu. Okrem toho, v kontexte zmien v okolí, keď tu rastie nové centrum mesta, pre spoločnosť to znamenalo zvýšené nároky na dizajnovú kvalitu čerpacej stanice. Z tohto dôvodu sa Slovnaft rozhodol pre zorganizovanie architektonickej súťaže, v ktorej medzi poprednými slovenskými ateliérmi zvíťazilo skúsené štúdio Alexy&Alexy. To založilo návrh na zdôraznení zaujímavej membránovej konštrukcie dynamického charakteru nad tankovacím priestorom, pripomínajúcej letecké krídlo, ktoré je symbolom pohybu. Stanica okrem toho obsahuje viaceré ekologické opatrenia - napríklad tepelné čerpadlo alebo zelenú strechu. V prevádzkovej budove sa nachádza bufet, vďaka zaobleným rohom a použitiu kvalitnejších materiálov sa aj táto vymedzuje z bežného štandardu či korporátneho štýlu ostatných staníc. 

Slovnaft výstavbou tejto stanice nadviazal na obdobie prvej polovice minulého storočia, keď boli čerpacie stanice vnímané ako symbol rozvoja a pokroku, čomu bola podriadená aj ich moderná a dynamická architektúra. Bohužiaľ, medzičasom sa štýl staníc štandardizoval a úroveň sa znížila. Zopár výnimiek z posledného obdobia však na Slovensku poznáme, keďže dvojicu veľmi vydarených staníc v Matúškove a v Dunajskej Strede postavila v spolupráci s ateliérom SAD spoločnosť GAS Product and Services, a.s. Pre Bratislavu je pozitívom, že sa Slovnaft taktiež odhodlal pre takýto krok a vybral si pre to lokalitu, v ktorej sú nároky na špičkovú úroveň architektúry zrejme najvyššie v celej metropole.


Zdroj / Source: Slovnaft, a.s.

Mapa / Map:

__________________________
Slovnaft company which is operating a network of gas stations is about to open the station on Prístavná st. which is supposed to be the best station in the network from the design point of view. Station is located in the area which has historical ties to Slovnaft company as it is the site where Apollo rafinery used to be located, predecessor of Slovnaft. Nowadays, the new downtown is rising on the place. The company organized an architectural competition which was won by experienced Alexy&Alexy studio. Their proposal is based on the dynamic shape of the membrane roof construction and using of some ecological solutions, such as heat pumps and green roof of the maintenance building. In Slovakia, gas stations usually posses a low quality of architecture with only few recent exceptions, e.g. gas stations in Matúškovo and Dunajská Streda by SAD studio. In case of Bratislava, it is great that Slovnaft has chosen an area where the demands for the high quality of design are the largest in the metropole. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára