Nový projekt / New project: Smartti

Prudko sa meniace okolie Úderníckej ulice v mestskej časti Petržalka čakajú ďalšie zmeny. Developer YIT Slovakia predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) polyfunkčný projekt s prevažujúcou rezidenčnou funkciou Smartti.

Smartti bude pozostávať zo štvorice domov, z ktorých jeden bude naviazaný priamo na Údernícku, ostatné budú zasunuté hlbšie do pozemku. Dom bližšie k Úderníckej (D) bude mať šesť nadzemných podlaží, menšie domy (A, C) päť, resp. (B) štyri nadzemné podlažia. Parkovanie bude riešené v podzemí, resp. na povrchu. Čo sa týka zloženia bytov, menšie objekty budú obsahovať predovšetkým malometrážne byty, ktorých bude v troch budovách dokopy 78 (vrátane prízemných bytov s predzáhradkou), kým mohutnejší objekt bude obsahovať 65 bytov, resp. apartmánov. Na prízemí bude okrem recepcie aj jedna prenajímateľná jednotka. Projekt je predkladaný variantne, pričom sa líši v etapovitosti - v prípade prvého variantu sa bude budovať najprv trojica domov zasunutá do pozemku, v prípade druhého najprv väčší dom. Správa uvádza, že vzhľadom na rušenie okolia vplyvom výstavby a dodávok materiálu by bolo vhodnejšie realizovať zrejme prvý variant. Developer očakáva predbežne začiatok realizácie na prvý kvartál 2018 a jej dokončenie v štvrtom kvartáli 2019. Do života okolitej štvrte sa tak Smartti zapojí začiatkom roku 2020.

Hoci je vzhľadom na stupeň dokumentácie ešte ťažko hodnotiť architektonickú kvalitu projektu, už teraz sa dá jasne určiť, na koho YIT Slovakia týmto zámerom mieri. Kombinácia lokality, charakteru projektu a zmieňovaného plánu realizovať malometrážne byty nasvedčuje, že developer pripravuje projekt tzv. štartovacích bytov, ktoré môžu osloviť mladých ľudí, ktorí zatiaľ nemajú dostatok prostriedkov na kvalitnejšie či rozľahlejšie bývanie. V duchu štandardov YIT sa aj tu predpokladajú ekologickejšie riešenia a pre komunitu určené priestory, napríklad kočikárne a pod. Smartti tak bude najviac podobné inému už zrealizovanému projektu od toho istého developera, Kivikko. Čo sa týka lokality, tak táto sa vplyvom developmentu výrazne mení - na Údernícku sú naviazané aj projekty ako Petržalské dvory či Matadorka, zo starších Septimo, výrazný rozvoj sa dá očakávať na mieste niekdajšieho závodu Matador. Rozvoj a revitalizácia územia je rozhodne žiaduca, no predpokladom pre to je kvalitný územný plán zóny. Je na debatu, či dosiaľ neschválený návrh takým je.

Zdroj / Source: YIT Slovakia / EIA

Mapa / Map:

_______________________
Another changes can be expected next to Údernícka st. in the borough of Petržalka. YIT Slovakia intends to build mostly residential project Smartti which is currently assessed in the EIA process. Smartti will be composed of four houses, one larger with 65 homes and six floors and three houses with 78 homes in total and five or four floors, respectively. Parking will be located mostly underground. Development will contain mostly small units or studios as it will be probably aiming at the younger customers without proper funds to buy the larger flats what reminds of another development by YIT Slovakia, Kivikko. Smartti will be built in two stages and it is up to assesment process which part (larger house or three smaller houses) will go first. One way or another, expected dates of construction are 1Q/2018-4Q/2019. Together with older Septimo development or recent Petržalské dvory or Matadorka, Údernícka st. is slowly changing from industrial area onto residential zone. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára