Základný kameň SkyParku bol položený, výstavba sa naplno rozbieha / Cornerstone of SkyPark was laid, construction will now start at full pace

Developer Penta Investments dnes slávnostne za účasti zástupcov mesta, mestskej časti a predovšetkým architektov komplexu SkyPark - tímu zo Zaha Hadid Architects vedeného partnerom kancelárie Patrikom Schumacherom - poklepal základný kameň a naplno rozbehol výstavbu. SkyPark tak začne čoskoro rásť a stane sa základom nového centra Bratislavy. 

Na podujatí vystúpil partner Penta Investments a vedúci sekcie Real Estate Jozef Oravkin, ktorý pripustil, že slovo developer má v Bratislave pejoratívny nádych a jedným z cieľom SkyParku je toto vnímanie zmeniť. Že sa pod vplyvom developerov Bratislava rýchlo mení, spomenul aj primátor mesta Ivo Nesrovnal, podotkol však, že sa mení k lepšiemu a vyzdvihol úroveň a svetové meno, ktoré za týmto projektom stojí. Primátor zároveň pripomenul, že mesto vďaka SkyParku získa nový park a zrekonštruovanú industriálnu pamiatku v podobe teplárne od legendárneho architekta Dušana Jurkoviča. Na záver vystúpil starosta mestskej časti Staré Mesto Radoslav Števčík, ktorý pozitívne vníma oživenie centra a mestskej časti vďaka prílevu nových obyvateľov. Starosta poukázal na kontrast medzi staršou a novšou zástavbou a označil ho za príležitosť pre nové rozvojové impulzy, pričom z úrovne architektúry by si podľa neho mali vziať príklad aj iní developeri.

K projektu sa však vyjadril aj samotný Patrik Schumacher. Podľa jeho názoru, SkyPark vhodne zapadne do obrazu Bratislavy a bude dobrým doplnkom mesta, a to aj vďaka jeho komunitotvornému potenciálu. Ide o nový typ bývania, ktorý vďaka dynamickej schéme budov a ich oblým tvarom pozitívne zapôsobí na vzdušnosť celého územia, k čomu vo výsledku prispeje aj nový rozsiahly park s 20-tisíc štvorcovými metrami, ktorý v rámci developmentu vznikne. Architekt zároveň ocenil územie, v akom SkyPark vyrastá - obrovská voľná plocha blízko centra mesta je priestor s fantastickým potenciálom pre to, aby sa stalo novým jadrom života Bratislavy. Zároveň vyjadril vieru, že sa snáď ešte niekedy do Bratislavy vrátia - hoci možnosť už bola, keďže sa v Bratislave konala architektonická súťaž s účasťou (okrem iných svetových mien) Zaha Hadid Architects, vo výsledku sa však pristúpilo k priamemu zadaniu slovenskému ateliéru (zisťujeme viac).

Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments
Zdroj / Source: Penta Investments

V prvej časti výstavby komplexu, ktorého výstavba v skutočnosti začala už pred pár mesiacmi, vzniká trojica eliptických veží s rezidenčnou funkciou s vyše 700 bytmi a výškou 105 metrov. Byty sa predávajú už niekoľko mesiacov a napriek ich pomerne vysokej cene, predajné čísla vyzerajú pre developera mimoriadne pozitívne, voľných je už menej ako polovica bytov, pričom niektoré sa ešte ani nedostali do predaja. Vysokú architektonickú úroveň projektu sa podarilo dosiahnuť vďaka zorganizovaniu architektonickej súťaže (ešte v roku 2010), v ktorej ateliér Zaha Hadid Architects zvíťazil, hoci návrh prešiel ešte výraznými zmenami. Podľa Patrika Schumachera, samotná Zaha Hadid, ktorá zomrela pred vyše rokom, do projektu zasiahla výrazným spôsobom a napriek pôvodne oveľa ambicióznejším plánom, jej rukopis bude aj naďalej výrazný. Realita okresala napríklad plánovanú prístavbu Jurkovičovej teplárne, z ktorej malo vzniknú kultúrne centrum (pravdepodobne galéria), dnes bude odkaz Zahy Hadid vidieť najmä v landscapingu parku. Samotná tepláreň by mala slúžiť ako "social hub", teda kombinácia verejného priestoru s flexibilným a variabilným programom pre verejnosť, a neverejnej časti, ktorá bude slúžiť zrejme ako určitý klub a coworking. Prvá etapa projektu s rezidenčnými vežami a zrekonštruovaným exteriérom teplárne by mala byť dokončovaná v priebehu roka 2019. Neskôr by mala nasledovať ešte druhá v podobe dvoch administratívnych veží, z ktorých jedna už disponuje stavebným povolením, a vysoko pravdepodobne aj štvrtá rezidenčná veža. Po celkovom dokončení komplexu vznikne v tejto časti mesta celistvá zóna, ktorá vytvorí sekundárne centrum Bratislavy s moderným charakterom hodným vyspelej metropoly.

Patrik Schumacher

Patrik Schumacher bol dlhoročným firemným partnerom fenomenálnej architektky Zahy Hadid a v súčasnosti, po jej smrti, vedie ateliér svetového mena. Je veľkým proponentom tzv. parametrickej architektúry, ktorej hlavným reprezentantom bola práve Zaha Hadid. V nedávnej dobe vyvolal veľké kontroverzie svojimi vyhláseniami, že by sa nemali realizovať programy výstavby sociálnych bytov, stanovovať pevné výšky nájmov alebo že verejné priestranstvá by sa mali privatizovať, čo vyvolalo v Londýne, odkiaľ ateliér pôsobí a ktorý čelí vážnej kríze dostupnosti bývania, búrku nevôle. Patrik Schumacher však oponuje, že kľúčové je predovšetkým uvoľniť regulácie a umožniť realitnému biznisu naplno rozvinúť svoj potenciál, pričom rozsiahlejšia výstavba sa podpíše aj na zlepšení dostupnosti bývania, kým privatizácia verejných plôch zase umožní väčšiu variabilitu v ich formách, ktoré sú dnes do veľkej miery štandardizované a nezohľadňujú vždy potreby tej-ktorej skupiny. Ide o radikálne myšlienky, ktoré sa len ťažko stretávajú so všeobecným súhlasom. Napriek tomu to rozpútava diskusiu, ktorá je relevantná nielen pre Londýn, ale v určitej forme aj pre Bratislavu, kde je verejný priestor taktiež postupne privatizovaný a dostupnosť bývania je vplyvom regulácii nižšia, ako by mohla byť.

Položenie základného kameňa / Cornerstone laying ceremony:


Construction update:


Mapa / Map:

__________________________
Developer Penta Investments, in presence of the representatives of the City of Bratislava, borough of Staré Mesto and, most importantly, team from Zaha Hadid Architects, laid the cornerstone of SkyPark development and construction can now start at full pace. 

In their speeches, the public officials highlighted the architectural level of the project and its potential to bring life to this part of the ity, thanks to new residents, park and reconstructed historical heritage. Representative of Penta Investments, Jozef Oravkin, admitted that one of the reasons why the project looks like it looks is because of their effort to improve the image of real-estate development in Bratislava. Patrik Schumacher who is now in lead of Zaha Hadid Architects after Ms. Hadid died last year, believes that SkyPark fits in Bratislava well and it will create a new form of living, thanks to the eliptical design of the towers, large open spaces and potential to create thriving community. Whole area where SkyPark is located provides a great potential for creating the new centre of urban life of Bratislava.

First stage of SkyPark which is under construction for some time already is composed of three residential towers with 105 meters and together containing more than 700 homes. Development includes the creation of the park of 20.000 sqm and reconstruction of the historical heating plant designed by the legendary Slovak architect Dušan Jurkovič. The heating plant will serve as a "social hub", a combination of public space with different and flexible uses and a private club and coworking zone. Great level of architecture was achieved thanks to the large architectural competition, organized in 2010. Altough some of the initial ideas were rejected and project resdesigned, Ms. Hadid was directly involved in the whole planning process. The first stage will be completed around 2019, the second stage, including two office towers and probably also one residential, has no known dates yet. However, when finished, SkyPark will be a part of the new central area with distinctive modern character and worthy of great metropole. 

Patrik Schumacher was a partner in Zaha Hadid Architects for a long time and now, after her death, is now in charge of leading the world-class office. Mr. Schumacher is a great proponent of the so-called parametricism in architecture, a style developed by Zaha Hadid. Recently, he caused controversies after his speech on World Architecture Festival in Berlin, claiming that social housing should be scrapped and all public spaces privatised what was not welcomed in London where the office headquarters is located and which is facing a housing affordability crisis. However, discussion about his remarks on need to loose regulations in order to provide room for real-estate to build more homes at lower price and privatise public space in order to create more variability, are relevant also for Bratislava which has many similar problems (housing affordability and crisis of the public space), altough on smaller scale. 

(ag, foto: Fowner) 


Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára