HB Reavis pripravuje súťaž na Námestie Slobody / HB Reavis plans an architectural competition for Námestie Slobody

Developer HB Reavis pripravuje v spolupráci s mestom Bratislava a mestskou časťou Staré Mesto architektonickú súťaž na preriešenie Námestia Slobody, ako aj jeho revitalizáciu. Projekt vzniká v rámci marketingových aktivít developera, ktorý v Bratislavu realizuje masívne investície v podobe obchodno-administratívnych komplexov Stanica Nivy a Twin City Tower.

V rámci tlačovej besedy predstavili zástupcovia mesta, mestskej časti aj súkromnej spoločnosti ideu revitalizácie námestia, ktorá bude v prvej časti pozostávať z úprav súčasných verejných priestranstiev, zahŕňajúcich obnovu mobiliáru a zelene. Súčasťou tejto fázy bude aj technický prieskum námestia, vrátane fontány Lipový kvet, ktorá je najväčšou fontánou na Slovensku, no dlhé roky nefunguje. V tom istom čase, v júni, HB Reavis plánuje spoluorganizovať architektonickú súťaž, ktorá bude vyhodnocovaná medzinárodnou porotou s účasťou expertov z Veľkej Británie a otvorená pre slovenských architektov, vrátane študentov. Nie je ešte ujasnené, či pôjde o jednokolovú alebo dvojkolovú súťaž, mala by však každopádne byť uzavretá na jeseň, keď budú známe výsledky. Následne bude investor schopný vyhodnotiť finančné náklady a zrealizovať projektovú prípravu, ktorú by chcel dokončiť na jar 2018. V priebehu budúceho roku by sa tak mala spustiť aj samotná rekonštrukcia. Developer prisľúbil investovať zatiaľ 500-tisíc eur, prípadné ďalšie náklady by chcel hradiť zo zisku z fundraisingu, otvoreného pre korporátnych darcov. 

Námestie Slobody patrí k najvýznamnejším verejným priestranstvám v Bratislave a svojou polohou v blízkosti viacerých kľúčových vládnych a vzdelávacích inštitúcií tvorí zásadný bod v kostre verejných priestranstiev mesta. Jeho súčasný stav je však v príkrom kontraste k jeho významu aj potenciálu. Ak by bola jeho revitalizácia spravená naozaj kvalitne, je celkom možné, že by to mohlo prispieť k úplnému mentálnemu prenastaveniu mesta, podobne ako revitalizácia Gorkého parku v Moskve zmenila ruskú metropolu či premena nevyužitého železničného viaduktu v newyorskej štvrti Chelsea, dnes známeho ako High Line, naštartovala západný Manhattan. Hoci je škoda, že súťaž podľa všetkého nebude medzinárodná, v prípade, že HB Reavis a partneri pripravia kvalitné podklady a zostavia špičkovú porotu, môže táto architektonická súťaž prispieť k radikálnemu zlepšeniu výzoru a fungovania námestia a k transformácii významnej časti centra Bratislavy.


Mapa / Map:

________________________
Developer HB Reavis in coordination with the City of Bratislava and Borough of Staré Mesto is preparing for the minor improvements of Námestie Slobody (Freedom square) as well as organization of the architectural competition in order to generally revitalize this important public space. During the press conference, the representatives of the local public sector and private company revealed their plans to improve the current state of the square and organization details of the competition. It will be designated (unfortunately, only) for the Slovak architects (including the students of architecture), the jury will be international with the experts from the UK and it should be announced in June. After evaluation in Autumn, the project should be prepared and the revitalization itself could start in Summer 2018. Developers plans to invest 500-thousands of euros and for the further costs, fundraising oriented on corporate donors will be organized. Námestie Slobody is one of the most important public spaces in the Capital and its transformation could radically transform Bratislava, just like High Line transformed New York or revitalization of Gorky Park changed Moscow. Now it's up to HB Reavis to prepare a good competition which will radically improve the square an the city as well. 

(ag, foto: Fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára