Eurovea II: Prvý mrakodrap potvrdený / First skyscraper confirmed

Po dlhom čakaní a náznakoch, vyplývajúcich z predošlých vizualizácii, ktoré sme priniesli na Bratislava YIMBY ako prví, sa potvrdila zásadná informácia: Bratislava dostane svoj prvý oficiálny mrakodrap, teda budovu s výškou nad 150 metrov. Developer J&T Real Estate totiž predstavil bližšie detaily k rozšíreniu nábrežného projektu Eurovea.

Známe sú už informácie o rozšírení nákupného centra, ktoré koncepčne vychádza z prvej fázy, bude mať teda tri podlažia a poskytne približne 24-tisíc štvorcových metrov nákupnej plochy. Pod nákupným centrom sa budú nachádzať dvojpodlažné podzemné garáže s 2245 miestami, severná strana centra bude tvorená kancelárskou budovou, južná rezidenčnými blokmi, ktorých architektúra je opäť prispôsobená prvej fáze. Uzlovým priestorom bude vstup do nákupného centra, tvorený krytým námestím, na ktoré nadviažu otvorené exteriérové plochy pri vstupe od Pribinovej ulice aj od nábrežia. Nábrežie samotné bude tvorené parkom, ktorý takmer zdvojnásobí výmeru zelených plôch (z 8,4-tisíc metrov štvorcových na 15-tisíc), so zelenými úpravami sa ráta aj na Pribinovej, ktorá sa má zmeniť na skutočný bulvár. Hlavným vizuálnym prvkom však každopádne bude mrakodrap, ktorý bude mať 46 podlaží a výšku po atiku 160 metrov (podľa informácii TrendReality.sk), architektonická výška bude až 168 metrov. Ide tak o prvý skutočný mrakodrap v Bratislave aj na Slovensku. Tento bude mať rezidenčnú funkciu a vytvorí jednoznačnú dominantu nielen komplexu Eurovea, ale aj downtownu a celej Bratislavy. V jeho zázemí vznikne ešte jedna administratívna budova. „Cieľom všetkých týchto aktivít je umožniť obyvateľom Bratislavy priblížiť sa k Dunaju a vo väčšom meradle aktívne využívať jeho nábrežia,“ zhŕňa filozofiu projektu Peter Korbačka, majiteľ Eurovey. Vo výsledku tak, okrem iného, pribudne 487 nových bytov, 40 300 štvorcových metrov nových kancelárii, 6 nových kinosál či tri nové detské ihriská. Projekt je momentálne na posudzovaní EIA, presné dátumy realizácie ešte nie sú známe, hoci s ohľadom na zaužívanú rýchlosť procesov by sa výstavba mohla začať pravdepodobne v druhej polovici budúceho roku. 

Celkový pohľad. Zdroj: J&T Real Estate
General view. Source: J&T Real Estate

Vďaka jasnému nadviazaniu na urbanizmus i architektúru prvej fázy projektu by sa mohli potvrdiť slová P. Korbačku, keď hovorí, že „...Vďaka Eurovea bratislavské nábrežie pred niekoľkými rokmi ožilo a druhou fázou iba podporíme a rozšírime to, čo si Bratislavčania v tejto lokalite tak veľmi obľúbili,“ Každou novou vizualizáciou vidno určité zlepšenia - projekt dobre nadväzuje na uličnú sieť, pohľadové osi aj existujúce dopravné napojenia, pričom má ambíciu vytvoriť ďalšie. Zachovať a zlepšiť sa má dôležitá nábrežná cyklotrasa, výstavba pešieho mostu do zóny Nové Lido podporí život na oboch stranách Dunaja a J&T Real Estate naďalej prezentuje svoju víziu výstavby električkovej trate, ktorá by spojila Nové Lido s Euroveou a Ružinovom. Hoci architektúre chýba invencia, nadviazanie na prvú fázu podporí celistvosť územia a každopádne pôjde o najlepší projekt z dielne architektonického štúdia GFI. 

Nábrežie. Zdroj: J&T Real Estate
Riverfront. Source: J&T Real Estate

V kontexte ostatných zrealizovaných a plánovaných developmentov v bližšom i vzdialenejšom okolí, ku ktorým patrí okrem prvej fázy Eurovey predovšetkým nová budova SND, projekt Panorama City, vrátane administratívnych centier Panorama Business II, Panorama Business III a Triangel, Klingerka, Nové Lido a od developera Penta Investments Sky Park, tak vznikne jedno nekompromisne moderné územie, ktoré definitívne dodá Bratislave obraz a identitu mesta 21. storočia. 

Pohľad na bulvár. Zdroj: J&T Real Estate
Boulevard view. Source: J&T Real Estate
Zdroj / Source: J&T Real Estate
Zdroj / Source: J&T Real Estate

Mapa / Map:

_________________________
After a long waiting and first clues from the renders we showed you for the first time on Bratislava YIMBY, it is now confirmed: Bratislava will get its first official skyscraper which will be a part of the extension of Eurovea riverfront development. Developer J&T Real Estate published another details regarding this extension: 24.000 sqm of retail space will be added, 487 new homes, 40.300 sqm of office space, 2.245 parking spots, green area on the riverfront will grow by two times (from 8.400 sqm to 15.000 sqm). The most important landmark, however, will be the skyscraper, with 46 floors and height of 160 metres it will be the first real skyscraper in Bratislava as the skyscrapers are the buildings of 150 metres or more. Urbanism and architecture of Eurovea II is reminding of the first stage, connection to the city should be strenghtened by the new and improved bikeway, pedestrian bridge to New Lido area and the new tramline, of which vision was proposed few weeks ago. Pribinova st. will change onto boulevard and whole development will become an integral part of the city. Altough the architectural design lacks more invention, overally it will be a great project. In the context of the near-by projects, including the first stage of Eurovea, new building of Slovak National Theatre, Panorama City and the office buildings of Panorama Business II, Panorama Business III and Triangel, Klingerka and Nové Lido and SkyPark from Penta Investments, a radically modern area will be created which will give Bratislava the image and identity of the metropole of 21st. Century. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára