Bratislava ako líder strednej Európy na trhu komerčných nehnuteľností?

Metropola Slovenska je pre investorov čoraz atraktívnejšia. Na trhu komerčných nehnuteľností sa objem investícií na Slovensku takmer zdvojnásobil. Podľa realitno-poradenskej spoločnosti CBRE môžme očakávať ich ďalší rast.
Zatiaľ čo v roku 2015 sa na našom trhu komerčných nehnuteľností investovalo 446 miliónov eur, v minulom roku to bolo už 855 miliónov eur. Najatrakívnejšie sú v súčasnosti kancelárske a logistické priestory. Až 79% investícií do komerčných nehnuteľností na Slovensku pochádzalo zo zahraničia. Na náš trh vstúpili investori z Ázie, Austrálie, Južnej Afriky, Rakúska, Českej republiky, či Nemecka. Najväčšou investíciou bol predaj nákupného centra Central za 175 miliónov eur. Spoločnosť Immocap predala celý svoj podiel nemeckej firme Allianz Real Estate.

„Bratislava predstavuje pre investorov v oblasti komerčných nehnuteľností stabilné a predvídateľné podnikateľské prostredie pre dlhodobé investície. Ich objem sa v posledných rokoch takmer zdvojnásobil a očakávame, že bude aj naďalej narastať,“ predpovedá Ľubor Procházka, obchodný riaditeľ CBRE Slovensko. Medzi hlavné faktory patria napríklad stabilita a výška výnosov z investícií, výhodná geografická poloha, rast HDP, či stabilita podnikateľského prostredia. Slovensko je ako jediné z krajín V4 súčasťou eurozóny a tiež má z týchto krajín historicky najnižšiu neobsadenosť kancelárskych budov, iba 7,2%. V blízkej dobe môžeme očakávať nových investorov, napríklad z Ruska a Číny.
Investičný trh v Bratislave a v ďalších mestách strednej Európy, r.2016
Zdroj: CBRE Slovensko

„Z pohľadu nájomcov sú u nás veľmi významne zastúpené najmä centrá zdieľaných služieb svetových spoločností, ktorých je v Bratislave vyše 30," tvrdí riaditeľ predaja investičných nehnuteľností z CBRE Slovensko Marián Mlynárik. Ak takéto firmy nenájdu v Bratislave vhodný priestor, sú ochotné ísť aj do iných okresných miest na Slovensku. Firmy v súčasnosti kladú veľký dôraz na prostredie a komfort svojich zamestnancov, ale podľa zástupcov spoločnosti CBRE Slovensko sa pri výbere priestorov ešte nerozhodujú na základe energetických certifikátov budovy. CBRE začala minulý rok organizovať aj súťaž Office roka, kde budú môcť firmy každoročne zviditeľniť svoje najzaujímavejšie kancelárske priestory na Slovensku.

(fowner)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára