Odhalené / Revealed: Tower 5

Lokalite Tehelného poľa aktuálne dominuje panoráma žeriavov nad staveniskom budúceho Národného futbalového štadióna (NFŠ), ktorý však okrem športovísk obsahuje masívne objemy iných funkcií, napríklad nákupné centrum, bývanie, ale aj kancelárie. A práve kancelárske využitie bude mať časť projektu, nazvaná Tower 5.

Tower 5 už rastie v juhozápadnom rohu nového štadióna, pričom svojou dispozíciou bude zasahovať priamo do tribúny, čo je veľmi netradičné a s podobným zásahom sa nestretávame na žiadnom štadióne vo vyspelých európskych krajinách, kde však ide pri podobných stavbách prioritne o športovú funkciu. Tower 5 bude mať 20 podlaží, výmera prenajímateľných plôch je 19 600 metrov štvorcových. Prvým známym nájomcom je spoločnosť Grafobal Group, spojená s menom developera NFŠ, a.s., obe spadajúce do portfólia podnikateľa Ivana Kmotríka st. Kancelársky štandard bude v úrovni "A", okrem lokality majú byť silnými stránkami aj opulentná vstupná hala, miesta pre bicykle v garáži či prítomnosť luxusných reštaurácii či občianskej vybavenosti, budova by zároveň mala spĺňať kritéria certifikácie BREEAM, hoci nie je špecifikované, ktorú úroveň. Veža by tak ako zvyšok NFŠ mala byť dizajnovaná štúdiom Expoline. Dokončenie a kolaudácia Tower 5 je očakávaná na konci roku 2018.

Tower 5 doplní mozaiku komerčných priestorov naviazaných na nový štadión. Developerovi takto bolo umožnené z pozemku, na ktorom aj z verejných peňazí rastie športový stánok, vyťažiť pre jeho profit maximum. V kontraste s tým, úžitok pre verejnosť bude minimálny, štadión aj vďaka veži v jej rohu bude absolútne nereprezentatívny, jeho architektonická úroveň slabá. Pre nás je tak na zváženie, či si budúci komplex naozaj zasluhuje pomenovanie "národný". Mohlo by to totiž o národe vypovedať veľmi nelichotivé veci. 

Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk
Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk
Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk
Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk
Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk
Zdroj / Source: NFŠ, a.s. via Officebook.sk

Mapa / Map:

________________________
Tehelné Pole neighborhood in the borough of Nové Mesto is now dominated by the cranes from the construction of National Football Stadium (NFŠ). This development includes not only the stadium but residences, shopping center and offices as well, and offices are located in the pat of the project called Tower 5. This tower will have 20 floors and it will contain 19.600 sqm of leasable office space. The first known tennant is Grafobal Group, a company belonging to the holdings of the businessman Ivan Kmotrík sr., just like the development company NFŠ, Inc. which is building the whole complex. Except of the office space of "A" grade and not specified BREEAM certificate, Tower 5 will offer also the opulent reception and luxurious restaurants what should attract the other potential tennants. Designed by Expoline studio, office building should be finished by the end of 2018. When completed, it will be a part of NFŠ complex where the private developer was able use the plot at maximum level to gain the biggest profit what results in a questionable quality of the development for the general public as it is partially funded by the public finances. It is a matter of discussion if the complex really deserves to be "national" as it could say some unpleasant things about the nation. 

(ag)
Zdieľať na Google Plus
    Blogger koemntár
    Facebook komentár

1 komentárov:

  1. žiadna momentálne stavaná stavba na slovensku tak dokonale nereflektuje momentálne, smutné pomery v štáte ako práve tento "NFŠ".

    OdpovedaťOdstrániť