HB Reavis s úspechmi v Londýne

Slovenský developer HB Reavis, ktorého príbeh sa naštartoval v Bratislave, postupne rozširuje svoje aktivity v zahraničí. Motivovaný úspešnými transakciami na domácej pôde sa rozhodol preniknúť aj na jeden z najkonkurenčnejších a najvyvinutejších realitných trhov na svete - na londýnsky trh, kde si môže pripísať prvé výraznejšie úspechy. 

HB Reavis vstúpil na londýnsky trh v roku 2013 vďaka dostatku kapitálu, ktorý získal z predaja nákupného centra Aupark v Bratislave. Slovenskému developerovi sa podarilo získať prvú významnú akvizíciu - budovu na King William Street 33, ktorá má strategickú polohu priamo v mestskej časti City of London, kde sa koncentruje veľká časť významných finančných inštitúcii. V roku 2014 nasledovala kúpa ďalšieho objektu na 20 Farringdon Street v centrálnom Londýne a v apríli tohto roku zatiaľ posledná akvizícia, staršia budova na 61 Southwark Street v štvrti Bankside na pravom brehu Temže. HB Reavis medzičasom spustil realizáciu všetkých projektov, pričom najpokročilejšie sú práce na King William Street 33, kde rastie administratívna budova pod názvom 33 Central.

Zdroj: HB Reavis
Zdroj: HB Reavis
Zdroj: HB Reavis

Projekt 33 Central má vynikajúcu polohu medzi City of London a prudko sa rozvíjajúcou administratívnou štvrťou na pravom brehu rieky Temža, kde sa nachádza aj najvyššia budova v EÚ, mrakodrap The Shard. Kancelárska budova s desiatimi nadzemnými podlažiami je náhradou staršieho objektu a bude obsahovať 21 000 štvorcových metrov kancelárskych priestorov v štandarde A. Ide o vlajkový projekt developera v Londýne, čomu podriadil aj vybavenosť - objekt dosiahne energetický štandard BREEAM Excellent, na streche budovy má vzniknúť strešná záhrada s takmer 1000 štvorcovými metrami, poskytujúca panoramatický výhľad na centrálny Londýn, pozmenená bola aj dispozícia vstupnej lobby, pričom sa radikálne zväčšil jej rozsah, aby sa dosiahol veľkolepejší vstup. Architektom projektu je kancelária John Robertson Architects, ktorá stojí aj za dizajnom Twin City Tower v Bratislave. Na pomerne vysoký štandard odpovedali pozitívne aj klienti - budovu kúpila americká banka Wells Fargo za približne 300 miliónov libier, ktorá do 33 Central presunie všetkých svojich londýnskych zamestnancov. Budova v pondelok, 19.9.2016, dosiahla štádium hrubej stavby, plne dokončená má byť v 2Q 2017. Zaujímavosťou je, že celkovo obsahuje dve parkovacie miesta (aj to pre invalidov), čo je dôsledok regulácie a spôsob, akým sa Londýn snaží presadzovať využívanie udržateľnejších foriem dopravy. Regulácia sa dotkla aj výšky objektu, keďže prísne chránené sú priehľady ku Katedrále sv. Pavla - 33 Central dosahuje výšku 10 centimetrov pod limitom.


Druhý projekt, 20 Farringdon Street, je menšia administratívna budova nachádzajúca sa taktiež v londýnskom City, ktorá vzniká na mieste staršieho objektu. Nová budova bude mať dvanásť podlaží a poskytne 7500 štvorcových metrov prenajímateľných priestorov. Architektúru spracováva kancelária Denton Corker Marshall. Pri vytváraní konceptu sa podľa Tomáša Jurdáka, CEO HB Reavis pre Veľkú Britániu, prispôsobili architektúre susedných budov a zmenšili výmeru najvyšších podlaží, aby sa dosiahol výraznejší ("vodopádový") výsledný efekt spoločného pôsobenia budov. Silným identifikačným prvkom 20 Farringdon Street má byť aj vstup s výraznou umeleckou svetelnou inštaláciou, ktorú realizuje štúdio Acrylicize. Výstavba budovy sa už naštartovala, dokončená má byť v priebehu roku 2017.

Zdroj: HB Reavis
Zdroj: HB Reavis

Zatiaľ posledným známym zámerom je projekt 61 Southwark, ktorý je pre HB Reavis výnimočným, keďže ide o prvú rekonštrukciu v histórii developerskej spoločnosti. Budova sa nachádza v lokalite, kde sa vo zvýšenej miere sťahujú firmy z prostredia IT a kreatívneho priemyslu, ktoré prichádzajú so špecifickými požiadavkami na dizajn a prevádzku. Po rekonštrukcii tak vznikne z pôvodného objektu kancelársky komplex so 7000 štvorcovými metrami administratívnych plôch, industriálnym charakterom a výraznými strešnými terasami, dizajnovaný ateliérom Tate Hindle Architects. Požiadavky klientov sa prejavili aj v dizajne vnútorných priestorov, kde sa presadzuje úplná voľnosť dispozícii, keďže firmy si následne priestory upravujú podľa vlastných predstáv. Prvé práce na rekonštrukcii sa už spúšťajú, plánovaný dátum dokončenia je november 2017.

Zdroj: HB Reavis
Zdroj: HB Reavis

Príbeh HB Reavis v Londýne sa zatiaľ črtá byť úspechom - veď ako potvrdzuje aj Tomáš Jurdák, najprv sa im vo svetovej metropole smiali, teraz sa už smejú výrazne menej. Spoločnosť uvažuje aj nad ďalšími akvizíciami a projektami, kam možno vložiť získaný kapitál z úspešného predaja projektov v Londýne i vo Varšave. Pre nás je však dôležité, ako developer, ktorý patrí k najaktívnejším spoločnostiam v Bratislave, zúročí získané skúsenosti a zisky doma. Určite bude na čom stavať - konkurencia v Londýne je obrovská, čo má okrem vyšších cien svoje dôsledky aj v ďaleko vyšších nárokoch na vybavenie a dizajn nových budov, keďže klienti majú vysoké požiadavky napríklad na zabezpečenie energetickej efektívnosti, parkovacích miest pre bicykle či blízkosť liniek verejnej dopravy. Z verejne viditeľných prejavov, HB Reavis zatiaľ využíva svoje skúsenosti z londýnskeho trhu najmä angažovaním britských architektov na svoje bratislavské projekty - ako sme sa už zmienili, Twin City Tower dizajnuje kancelária John Robertson Architects a náhradu Apollo Business Centra I, ktoré bude musieť byť pre statické problémy odstránené, navrhne štúdio Make Architects. Aktuálne developer spolupracuje aj na príprave významného zámeru Nové Lido, kde by taktiež mohol uplatniť skúsenosti z Londýna, kde existuje viacero podobne masívnych projektov (pre príklad takého projektu sledujte aj naďalej náš blog). Treba tak veriť, že inšpiratívne londýnske prostredie prispeje ku skvalitneniu bratislavského developmentu a projekty HB Reavis v budúcnosti nastavia vysokú kvalitatívnu latku aj ostatným miestnym developerom.

______________________________
Návšteva Londýna a londýnskych projektov spoločnosti HB Reavis bola súčasťou press-tripu, organizovaného touto spoločnosťou. Za pozvanie a vysokú organizačnú a profesionálnu úroveň press-tripu ďakujeme spoločnosti HB Reavis a tímu spoločnosti PR Clinic. 

(ag)

Zdieľať na Google Plus
    Blogger komentár
    Facebook komentár

0 komentárov:

Zverejnenie komentára